Laodikeia A Evi

Laodikeia A Evi

Laodikeia Antik Kenti A Evi, Suriye Caddesinden kuzeye ayrılan iki ara sokak arasında yer alan ada üzerinde bulunur. A Evi, birbiriyle bağlantıları olan odalardan meydana gelen üç iç avlulu evden oluşan bir yapı kompleksidir. Mevcut yapı duvarlarında görülen freskler, M.S 3-4. yüzyılda mekanın konut olarak kullanıldığını göstermektedir. Ancak bulunan küp, su tahliye haznesi ve kanalı ile tuğla taban döşemeleri, M.S 5-6. yüzyılda yapıda çeşitli değişiklikler yapılarak üretim atölyesine dönüştürüldüğünü ortaya koymuştur. Yapı kompleksinde beş kullanım evresi tespit edilmiştir. Kompleksin, caddenin kuzey portiği üzerinden dükkan girişleri gerisinde havuzlu şarap içmek için yapılmış oturma mekanları ve şarap soğutma kuyuları ile bunların gerisinde yer alan depoları bulunur. Kazı çalışmalarında bununla ilgili olarak bol miktarda terazi, gram ve sikke gibi alış verişle ilgili malzemeler ele geçmiştir.

2006 yılında başlanan ve 2000 m2 lik ada üzerinde inşa edilen A Evi’nde, 2010 yılında çalışmalar tamamlanmış olup 3 perystilli avlu etrafında toplamda 47 mekan, 5 dükkan, ve 2 koridor ortaya çıkarılmıştır. Özellikle A Evi, perystilli avlu, çeşmesi, havuzu, fırını ve bu alanın çevresine sıralanmış diğer mekanları ile tipik Roma İmparatorluk Dönemi sivil konut mimari planını yansıtmaktadır. Kazılan alanlardaki mimari özellikler, ele geçen sikke, seramik, cam, kemik ve metal buluntuların ışığında A Evi olarak adlandırılan yapı, M.S 1. yüzyıldan, 7. yüzyıl başına kadar kullanılmıştır.

Laodikeia Antik Kenti kazı çalışmaları 2003 yılından bu yana Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında yürütülmektedir.
Bu sayfadaki içerik ve görsellerin bir kısmı Denizli ilimizi tanıtım amacıyla Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sitesinden alınmıştır.