Topuklu Yaylası

Topuklu Yaylası

Topuklu Yaylası’nın 15 hektar civarında kısmen dalgalı bir düzlüğü bulunmaktadır. Etrafındaki heybetli ağaçları, havası, soğuk ve kaliteli içme suyu kaynakları ile ünlüdür. Günübirlik piknik ve çadırlı kamp için uygundur. İlçe merkezine 20 km. uzaklıkta ve yaklaşık 1700 rakımlıdır. Yaylanın batısındaki tepelerden Gökova körfezini ve yaz aylarında gün batımını izlemek çok keyiflidir. Beyağaç topuklu yaylası güneş enerjisiyle aydınlatılmaktadır.

Denizli Beyağaç Topuklu Yaylası Büyük organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip olan topuklu yaylasında Restorant, fırın, tandır kuyusu ve alabalık havuzları vardır. Ayrıca çim futbol ve voleybol sahaları geçtiğimiz yıllarda hizmete açılarak ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Yaylada Alt yapı çalışmaları tamamlanmış durumdadır. Çeşme, Duş ve tuvalet imkanları vardır. Toplu halde organizasyonlar için 200 kişilik yer hazırdır. Çocuk parkı mevcuttur ve ahşap – kıl çadırında geceleme imkanı vardır. Yayladaki toplam yatak sayısı 70’dir. Yaylada sosyal tesis ve kapladığı alan itibariyle 2 futbol takımının aynı anda kamp yapabilir.

Tesisleri büyük beğeni görmektedir. Ayrıca köyceğiz üzerinde yol yapım çalışması programa alınmıştır. Yolun bir kısmı stabilizedir. Yaylaya Beyağaç ilçesi üzerinden ulaşım mümkündür. Her yıl haziran ayında Topuklu Yaylasında şenlikler düzenlenmektedir. Bu organizasyonlarda yağlı pehlivan güreşleri, Halk Konserleri ve çeşitli gösteriler yapılmaktadır.

Ayrıca her yıl Pamukkale Üniversitesi tarafından Topuklu Yaylası Doğa Bilim Kampı düzenlenmektedir. Kampta jeolojik devirler ve jeolojik yapıların anlatımı ve örnekleri, Astronomi kavramı ve gezegenler, küresel iklim değişikliği, botanik bahçeler ve herbaryum teknikleri, Denizli ve çevresinin biyolojik çeşitliliği gibi konular uygulamalı olarak işlenmekte ve kampta başarılı olan gençlere Pamukkale Üniversitesi arafından Doğa Eğitim Sertifikası verilmektedir.