Tabae Antik Kentinde Afrodit Heykelleri Bulundu

Denizli’nin Kale ilçesindeki Tabae Antik Kenti’nde Roma dönemine ait sarnıçta sürdürülen kazı çalışmasında Afrodit heykelleri bulundu.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bozkurt Ersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, antik kentteki kazı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Roma Sarnıcı’nda yaptıkları kazılarda pişmiş toprak kaplar kadar mermer ve bronz heykel parçaları da bulduklarını ifade etti.

Tabae’nin Roma döneminde önemli bir kent olduğunu vurgulayan Ersoy, şöyle konuştu; “Daha önce bulunan MS 1. yüzyıla ait heykel başıyla MS 2. ya da 3. yüzyıla ait bronz heykel parçalarının yanı sıra sarnıcın zemin seviyesine yakın bir noktada iki Afrodit heykeli bulduk. Eşsiz güzellikte olan Afrodit heykellerinden birinin sadece baş kısmı gün yüzüne çıktı. Bu heykel erken Helenistik dönem, yani M.Ö 4. yüzyılın 2. yarısına ait heykellerden öykünülmüş bir Roma dönemi kopyası olabilir. Baş ve gövde kısmı sağlam olarak ele geçirilen diğer Afrodit heykelinin ise M.S 3. yüzyıla ait olduğunu tahmin ediyoruz. Bu heykelleri tanımlamaya ilişkin çalışmalar sürüyor.”