Tabae Antik Kenti Kazı Çalışmaları

Denizli’nin Kale ilçesindeki Tabae Antik Kenti’nde 2011 yılı kazı çalışmaları başladı.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy’un başkanlık ettiği kazılarda, aynı üniversiteden Prof. Dr. İnci Kuyulu Ersoy, Prof. Dr. Ayşe Aydın, Doç. Dr. Sedat Bayrakal ile Yrd. Doç. Dr. Yekta Demiralp, Yrd. Doç. Dr. Şakir Çakmak, Yrd. Doç. Dr. Harun Ürer, Yrd. Doç. Dr. Rüçhan Bubur, öğretim görevlisi Sevinç Gök Gürhan, Uzman Hasan Uçar ve restorasyon teknikeri Elif Topaç ile 20 öğrenci görev alıyor.

Kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Ersoy, yaptığı açıklamada, bu yılki kazı çalışmalarının, antik kentin üç ayrı bölgesinde yapılacağını, öncelikle 2007’den itibaren kazı yapılan su sarnıcındaki çalışmayı tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi. Bu yılki bir başka çalışma alanı olarak kentin terk edilmesinin ardından büyük ölçüde tahrip olan Tekkeönü Mescidi ile antik kent çevresindeki mağaraları seçtiklerini anlatan Prof. Dr. Ersoy, kazıların hızla ilerleyebilmesi için sponsor çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Ersoy, Ödeneğin yeterli gelmesi durumunda 14. ve 15. yüzyıllara ait hamam kalıntısında kazı ve temizlik çalışması başlatmayı planlıyoruz. Çalışmaların bu noktaya gelmesinde destek sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca’ya teşekkür ediyoruz. Ancak sponsor desteği sağlanırsa kazı çalışmaları çok daha hızlı gerçekleşir dedi. Tabae Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının Ağustos ortalarına kadar süreceği kaydedildi.