Süleymanlı Yaylası

Süleymanlı Yaylası

Buldan İlçesinin batısında yer alan Süleymanlı Yaylası ve Yayla Gölü, ilçe merkezine asfalt yol ile bağlı 8 km. uzaklıkta ve 1.150 m. yüksekliktedir. Geniş ve düzlük bir alandadır. Bu alanın içinde ise, tamamen sazlıklarla kaplı büyük bir göl vardır. Bünyesinde bir çok hayvan türünü de barındıran bu göl ve çevresi piknik alanı olarak ta kullanılmaktadır. Çevresinde, Çam ağaçlarıyla kaplı ve fazla yüksek olmayan dağlar bulunmaktadır.

Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin yoğun çabaları sonucunda Haziran 2000’de sit alanı ilan edilmiştir. Yayla gölü göç eden kuşlar için kısa süreli konaklama yeridir, gölde yayın ve sazan  balığı bulunmaktadır. Göl çevresinde ise domuz, yabani tavşan, oklu kirpi, yeşilbaş ördek, porsuk, ak pelikan, sakar meke gibi yabani hayvanlar sıklıkla görülmektedir.

Denizli Buldan Süleymanlı Gölü, Göl kenarında 6 oda ve 18 yatak kapasiteli otel ve Lokanta bulunmaktadır. Burada konaklamak ve restoranlarda göl manzarası eşliğinde yemek yemek mümkündür. Yayla bölgesi kamp kurmak için gayet uygun bir alandır. Yayla bölgesinde 2 çeşme ve 10 piknik ocağı bulunmaktadır. Hafta sonlarında piknik amacı ile 500 – 600 civarında ziyaretçi gelmektedir.