Sulama Göleti, Turistik Göl Oldu

Denizli’nin Acıpayam ilçesi Ucarı köyünde eskiden sulama göleti olarak kullanılan alanı, yapay adacıkla, eski sandallarla, kamelyalarla, ışıklarla süsleyerek, içerisini birbirinden farklı balık türleriyle doldurarak turistik göl haline getiren köylüler turizmden pay almak istiyor.

Ucarı Köyü Muhtarı Yusuf Mak, yaptığı açıklamada, 1950’li yıllarda arazi sulamasında kullanılacak suyu temin etmek için yapılan gölün zamanla vasfını kaybederek kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Gölün kullanılmasını sağlamak amacıyla köyde yaşayanlarla, “Burayı nasıl kullanılır hale getirebiliriz” düşüncesi üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını ve bu düşünce doğrultusunda Denizli İl Özel İdaresi’nden yardım istediklerini ifade etti.

İl Özel İdaresi ile yapılan görüşmelerin ardından, “gölü yeniden düzenleyerek yerli ve yabacı turistlerin beğenisine sunma” fikrinin çıktığını belirten Mak, şöyle konuştu; “Fikrin gerçekleştirilmesi için gölü İl Özel İdare ekipleri ve köylülerimizin yardımıyla temizledik. 30 dekarlık alanda yapılan çalışmalar sonrası gölün ortasında bulunan adacığımızı kamelyalarla ve ışıklandırmalarla süsledik. Yakın zamanda buraya su bisikletleri ve balık da getireceğiz. Böylelikle göl ve etrafı yerli, yabancı turistleri kendisine çeken bir mekan haline gelecek. İnsanlar göl ortasında piknik yapmak için bizim köyümüzü tercih edecek. ”

Oyun parkı, ağaçlık alanıyla göletin bir “turizm cenneti” haline geleceğini ifade eden Mak, şunları söyledi; “Sandallarla balık tutmak isteyenler gelebilecek. Eski sandallarla balık tutanların olduğu, insanların yüzebildiği, çocukların eğlenebildiği bir mekan haline getirdiğimiz göletimiz yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelecek. Sahil illerinde yapılan hizmetleri küçük de olsa biz de karşılayacağız.”

Gölete gelenlere yönelik hizmetlere yenilerini ekleyeceklerini bildiren Mak, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bundan sonraki aşamada üzüm bağlarının olduğu bir alanda yürüyüş parkuru yapmayı planlıyoruz. Küçük bir güneşlenme alanı yapıp burayı kumsal haline getireceğiz. İnsanlar bir iki günlüğüne de olsa burada konaklayarak doğadan faydalanabilecekler. Yani burası yapılan ve yapılacaklarla bir turizm cenneti haline gelecektir.”