Pamukkale’ye Natural Park

Pamukkale Natural Park

Unesco’nun koruma listesinde yer alan Denizli’nin dünyaca ünlü turizm beldesi Pamukkale’de travertenlerin alt kısmında yapımına geçen yıl başlanan Natural Park, yüzme havuzlarının hizmete açılmasıyla tamamlandı. Kocaçukur bölgesinde uzun yıllar sazlık ve bataklık alan olarak bilinen bölge, İl Özel İdaresi’nin 1 milyon 500 bin TL’lik katkısıyla cennetten bir köşeye döndü.

Vali Yavuz Erkmen, Denizli Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan, İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Adem Oklu ile birlikte Naturel Park’ta düzenlediği toplantıyla yapılanlar hakkında bilgi verdi.

Vali Erkmen, yıllarca bataklık ve sazlık bir alan olarak bilinen Kocaçukur ile ilgili Pamukkale Üniversitesi’nin 2005 yılında proje hazırladığını, Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun dört yıl sonra projeye onay verdiğini söyledi. Kurulun onayının ardından geçen yıl yapımına başlanan Naturel Park’a bu yıl yüzme havuzlarının yapılmasıyla projenin hayata geçirildiğini anlatan Vali Erkmen, “Naturel Park Pamukkale’ye çok yakıştı. Travertenlerin alt kısmında 10 bin metrekarelik görsel zenginliğe sahip alan oluşturuldu. Yüzme havuzları, 5 bin metre karelik yeşil alan, kafeteryası, Termal su ile beslenen çamur havuzuyla turizme çok önemli bir mekan kazandırıldı” dedi.

Vali Yavuz Erkmen, Denizli- Pamukkale arasındaki 17 kilometrelik yolun da bu yıl içerisinde bölünmüş duble yol haline getirileceğini, ayrıca Pamukkale- Karahayıt bölgesindeki 5 kilometrelik yolda da genişletme çalışmaları yapılıp, keskin virajların kaldırılacağını kaydetti.

“Pamukkale iki yıl sonra çok daha güzel olacak” diyen Vali Erkmen, şunları söyledi; “Unesco’nun koruma listesinde yer alan Pamukkale’ye biz de gözümüz gibi bakıyoruz ve yerel yönetimler, devlet olarak tüm olanaklarımızı kullanıyoruz. Karahayıt Beldesi’nde de TOKİ ile işbirliği yapılarak kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirileceğiz. Karahayıt’ta birçok pansiyon evin yıkılarak modern Termal belde yaratılacak.”

Natural Park’ta, üç yüzme havuzunun dışında, restoran, kafeterya, soyunma kabinleri, jakuzi, çamur havuzu, suni gölet ve 5 bin metrekarelik yeşil alan mevcut.