Pamukkale Şarapları Ödüle Doymuyor

Pamukkale ŞaraplarıDenizli’nin Güney İlçesi’nde 49 yıldan bu yana üretilen Pamukkale Şarapları’na, bu yılın ilk 9 ayında yapılan uluslararası şarap yarışmalarından, toplam 21 ödül geldi.

Pamukkale Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Şarap Üreticileri Birliği 2’nci Başkanı Yasin Tokat, Güney İlçesi’ni “Türkiye’nin Bordeaux’u yapma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, “Çin Hong Kong’ta Trio kırmızı, altın madalya kazandı. Güneyde üretilen şaraplar fuarlarda Avrupa’nın büyük beğenisini topladı. Bu yörenin şarapları ABD’den Çin’e birçok ülkeden aldığı altın, Gümüş ve bronz madalyalarla Çin Seddi’ne dahi Türk ve Denizli şaraplarının bayrağını dikti” dedi

Pamukkale Şarapçılık Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Tokat, bağbozumu ve yeni şarap üretim sezonunun açılışı ile ilgili basın mensuplarına yönelik yaptığı tanıtım toplantısında Güney’de üretilen şaraplık üzümün dünyanın en kaliteli üzümü olduğunu açıkladı. 2010 yılında Türkiye’ye davet edilen 7 önemli yabancı şarap uzmanından en önemlisi ve dünyanın guru şarap otoritesi kabul edilen İngiliz Os Clarke’nin Türkiye’de favori şarap olarak Pamukkale Trio Kırmızı Şarabı gösterdiğini anlatırken şöyle dedi;

“Özellikle ‘Trio kırmızı 2009’un kalitesi dünyanın her yerinden ödüller getirdi. Çeşitli ülkelerden gelen 6 altın madalyanın 3’ü Trio kırmızıya verildi. 2011’in en önemli ödülleri Fransa Paris’te düzenlenen yarışmada Nodus Chardonnay 2009 altın madalya, Avusturya Viyana da Nodus Şiraz 2009 altın madalya, Viyana’da Pamukkale Diamond altın madalya, Almanya’da Trio kırmızı 2009 altın madalya, Viyana’da Trio kırmızı 2009 altın madalya ve trio kırmızı 2009 Çin’de altın madalya kazandı. Şarap üretiminde Pamukkale Şarapları bayrağını ve Türk şarapçılık bayrağını Çin Seddi’ne diktik. 2011 yılının son dokuz ayında uluslararası yarışmalarda altı altın, dokuz Gümüş, altı bronz toplam 21 ödül kazandık.”

Türkiye’de 49 yıldan bu yana şarap üreticiliği yapan Pamukkale Şarapları bölgede ve Denizli’de şaraplık üzüm üreticilerine destek veren kuruluş olarak biliniyor. Kalitede ülke genelinde ilk 3, üretimde ise ilk 10 firma arasında yer aldıklarını belirten Yasin Tokat, “Pamukkale Şarapçılık olarak her yıl 4 milyon şişe şarap üretimi yapıyoruz. Ürettiğimiz şaraplık üzümlerin 600 dekarını kendi bağlarımızda yetiştiriyoruz, diğerlerini Güneyli üzüm üreticilerinden alıyoruz. Güney, Türkiye’nin şaraplık üzüm üretiminin yüzde 25’ini karşılıyor. Tesisimizde 150 kişiye de istihdam sağlıyoruz. Saatte 5 bin şarap şişeleme kapasitesine sahibiz. Güney’de Türkiye’nin önemli şarap firmaları Doluca, Sevilen, Kavaklıdere gibi markalar kendi bağlarını kurdu. Güney’i Türkiye’nin Bordoeaux’u yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”