Merkezefendi Geleneksel Tıp Günleri

Denizli Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin birlikte düzenleyeceği Denizli Geleneksel Tıp Günleri başlıyor. Tıp günleri, 16-20 Mayıs arasında gerçekleşecek.

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Çelik, Encümen Salonu’nda toplantı düzenleyerek Denizli Geleneksel Tıp Günleri hakkında bilgi verdi.

Başkan Zolan, Merkezefendi’nin Denizli’de doğduğunu, ilköğretiminin ardından Bursa ve İstanbul’a gittiğini, sonrasında da Manisa’da görev yaptığını ifade eden Başkan Zolan, “Merkezefendi, bugün Manisa’da mesir macunu olarak halka dağıtılan ve tıp alanında da birçok derde şifa olduğu dönemin etkili ilaçlarından birisini ortaya koyan büyüğümüzdür. Merkezefendi Geleneksel Tıp Günleri’nin Denizli’de başlamasının doğru olacağı ve sonrasında da Zeytinburnu’nda devam etmesi şeklinde Zeytinburnu Belediyesi’ne teklif götürdük ve şimdi birlikte düzenliyoruz. Amacımız devamında Manisa Belediye’mizi de bu organizasyona katmaktır. Böyle bir düşüncemiz var. Bu arada illerin birbiriyle geleneksel olarak oluşturdukları değerleri o benimdi şu benimdi noktasından ziyade aslında bunun ortak bir değerimiz olduğunu söylememiz lazımdır. Denizli olarak amacımız birilerinin elindeki değeri almak değil hep birlikte paylaşarak ülkemize ait olan o değeri daha güçlü hale getirmektir” dedi.

Paü Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Çelik de, Tıp günleri hakkında çeşitli görüşmelerde bulunduklarını kaydederek, “Yaptığımız değişik temaslarla yurt içinden ve yurt dışından kendi alanlarında uzman bilim adamlarını buraya davet ettik. Yurt dışından 5 katılımcı var. Bunlar tıbbi bitkiler alanında çalışma yapan kişilerdir. Ülkemizden de değişik üniversitelerden 9 katılımcı olacak. Bitki kullanımıyla ilgili doğru veya yanlış bilgiler bulunmaktadır. Hocalarımız bu alanda Türkiye’ye ışık tutacaktır. Bizde bilimsel çalışmalar yürütüyoruz. Tıbbi Bitkiler Kongresi’ni planlıyoruz. Seneye bunu hayata geçireceğiz” dedi. Merkezefendi Denizli Geleneksel Tıp Günleri 16-20 Mayıs arasında Denizli’de, ardından da Zeytinburnu’nda devam edecek.