Laodikya’dan Tarih Fışkırıyor

Denizli’nin Eskihisar Mahallesi yakınlarındaki 2.000 yıllık antik kent Laodikya’da, Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında yapılan kazılarda, kentin kurucu baştanrısı Zeus’un iki ayrı heykel başı bulundu. Ayrıca, Zeus’un haberci tanrısı Mernes ile zengin bir kadına ait olduğu sanılan heykel başları da gün yüzüne çıkarıldı.

Laodikya Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan, o dönemin başta tanrıları olmak üzere imparator ve önemli kişilere ait eşyalarla mermer heykel başlarına yenileri eklendi. Son olarak, kentin kurucu baştanrısı Zeus’un iki ayrı heykel başının yanı sıra, onun haberci tanrısı Mernes ile zengin bir kadına ait olduğu sanılan heykel başları da bulundu.

Kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, bulunan eserlerin Laodikya’nın zenginliğini ve sanata ne kadar önem verdiklerinin kanıtı olduğunu söyleyerek, “Gün yüzüne çıkardığımız heykel başlarında çok kaliteli bir işçilik var. Saçların yapılışı, yüzdeki ölümsüzlere özgü tasarım çok iyi. Heykel başlarının işçilikleri birbirinden üstün özellikler yansıtıyor. Laodikya’daki kazı çalışmalarımız uzun süreceğe benziyor” dedi.