Laodikya Antik Kentinde Yangın

Denizli’de 2.000 yıllık antik kent olan Laodikya’da Pazar gecesi çıkan ot yangını, kazı çalışmalarının yapıldığı alana ulaşmazken, batı tiyatrosunun da içinde bulunduğu yaklaşık 2 kilometrekarelik alanda toprak üzerindeki tarihi mermer bloklar dumandan etkilendi. Siyah renge bürünen mermer blokların yağmur yağması durumunda normal rengine döneceği belirtildi.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, antik kentte çıkan büyük ot yangınının zamanında müdahale edilerek söndürüldüğünü, alevlerin kazı evi ve kazı çalışmalarının yapıldığı alanlara sıçramadan kontrol altına alındığını söyledi.

Yangından sonra Laodikya’da geniş çaplı inceleme yaptıklarını belirten Şimşek, itfaiye ekiplerinin yaptığı araştırmada yangının 4 ayrı noktada başladığını belirlediklerini ve kasten çıkarılmış olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu söyledi. Şimşek, “Kazı çalışmalarının yapıldığı yerlerde ot temizliğini yapmıştık. Bu nedenle buralarda zarar yok. Batı tiyatrosunun bir kısmı etkilenmiş ve mermer bloklar isle kaplanmış, yanan alanlarda toprak üzerindeki tarihi eserler de siyah renge bürünmüş. Mermer bloklar yangında zarar görmez. Siyaha bürünen bloklar yağmur yağması durumunda temizlenir” dedi.

Bu arada Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerinin ekiplerinin, kasten çıkarıldığı düşünülen yangınla ilgili olarak Laodikya antik kenti çevresi başta olmak üzere geniş çaplı araştırma yaptıkları öğrenildi.