Kleopatra’nın Havuzu Güzellik Saçıyor

Kleopatra HavuzuDenizli’de Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan beyaz cennet Pamukkale’deki Kleopatra Güzellik Havuzu, bölgeyi ziyarete gelen turistlerden büyük ilgi görüyor.

Sıcak su ve havuzun içindeki tarihi kalıntı, sütun başlıkları, büyük mermer parçaları ile Roma Dönemi’nin izlerini taşıyan antik havuza turistler güzelleşmek ve sağlık için giriyor. Pamukkale’nin simgelerinden biri olarak kabul görülen ve Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın da banyo yaptığı rivayet edilen M.S 60 yılındaki büyük depremden sonra oluşmuş havuz, antik kalıntılar içerisinde yüzme imkanı sunuyor. Sıcak ve berrak suyuyla dikkati çeken havuz turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Pamukkale Turizm Derneği Başkanı Ali Aktürk, Kleopatra’nın Güzellik Havuzu olarak bilinen antik havuza gelen turist sayısının günde 1.500 ile 2.000 arasında değiştiğini söyledi. Aktürk, “Antik havuza giren turistler, suyun kendilerini güzelleştirdiğine inanıyor. Ülkemizin en önemli tarihi ve turistik bölgelerinden birisi olan Pamukkale, hem tarihi zenginliği hem de eşsiz beyazlığıyla göz kamaştırırken şifalı sularıyla turistlerin ilgi odağı halinde. Bölgenin en önemli yeri olan antik havuz, diğer adıyla Kleopatra’nın güzellik suyu yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Her yıl binlerce turistin girdiği antik havuz hem güzellik hem de şifa dağıtıyor. Suyun kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de mide spazmına iyi geldiğine inanılıyor. Pamukkale’ye gelen turistler tarihi mekanları gezdikten mutlaka antik havuza geliyor” dedi.