Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası

Dodurgalar Keloğlan İni Mağarası Denizli’ye 60 km. mesafedeki Acıpayam İlçesinin 18 km. doğusundaki Dodurgalar Kasabasının 3 km. batısındaki Mallı Dağın Doğu yamacında yer alır. Batı Anadolu ve Ege Bölgelerini Akdenize bağlayan Denizli – Antalya Karayolu bu mağaranın hemen yakınından geçmektedir. Keloğlan Mağarası 2003 yılında turizme açılan ve Türkiye’de turizme açık 14 mağaradan biridir.

Mağaranın geniş bir girişi vardır. 5-6 m yüksekliğindeki mağara içinde uzanan gezinti yolaklarının uzunluğu yaklaşık 145 m. dir. Mağara içideki hava, nemli ve sıcaktır. Görülmeye değer çok zengin sarkıt ve dikitlerin yer aldığı mağarada, çok sayıda doğal odacık ve bölüm bulunmaktadır. karstik yapıdaki anakaya ve topraklardan, içinde kireç bulunan su damlacıklarının uzun yıllar boyunca oluşturduğu sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağara ortamları doğal güzellikleri yanında astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmıştır.

Denizli Acıpayam Keloğlan Mağarasının bol çatlaklı yapısı karstlaşmaya son derece uygundur. Jura – kratase ve kireçtaşları içinde gelişen mağara, bir çok damlataş sütunları ile birbirine geçen çok sayıda odacığa ayrıldığından girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. İçerisinde çatlaklar boyunca gelişmiş damlataşlar (sarkıt, dikit, sütun duvar ve örtü damla taşları) yoğun olarak bulunmaktadır. Damlataş sütunları ile küçük odacıklara bölünmüş, tek bir salondan meydana gelen ve dar bir girişi olan mağara, nemli ve ılık bir havaya sahiptir. 1998 yılında yapılan tesbitlerde, dış ortam sıcaklığı 32 santigrat derece ve mutlak nemin % 65 olduğu görülmüştür.

Mağaraya girildiğinde büyük bir galeri ile karşılaşılır. Galeri boyunca mağarada binlerce yıl boyunca oluşan sarkıtlardan, makarna tabir edilen ince sarkıtlar ve dantel sarkıtlara kadar çeşitli örnekler mevcuttur. Tavandan damlayan suların oluşturduğu sarkıt ve dikitlerin birleşerek oluşturdukları sütunlar ile traverten oluşumlar, mağaraya ayrıca gizemli bir atmosfer kazandırır. İlaveten, tavandaki geniş çatlaklardan kaynaklanan büyük sarkıtların dikitlerle ve birbirleri ile birleşmesi sonucu, mağaranın içinde doğal duvarlarla ayrılmış odalara benzer bölmeler oluşmuştur.
Uygulama Projesi doğrultusunda inşa edilen gezi yolları aydınlatılmıştır. Mağaranın içerisi aynı zamanda kameralarla kontrol edilmektedir. Mağara, astım hastaları tarafından da büyük ilgi görmektedir. Mağaranın giriş kısmında küçük bir yarasa kolonisi bulunmaktadır.