Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale termal kaplıcası sisteminin bir kolu sayılan Karahayıt kaplıcası, Pamukkale’nin 5 km. kuzeyinde, Karahayıt kasabasındadır. Suyunun bileşimi, Pamukkale kaynağına benzemektedir. Ancak sıcaklığı daha fazla olup, serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivitesi yüksek olan kaplıca suları, üç kaynaktan çıkar, kaynakların sıcaklıkları 420, 500 ve 560 derecedir.

Karahayıt Kaplıcasının Faydaları

Pamukkale kaplıcasının suları ile aynı etkileri gösterir. İçme kürleri sindirim sistemi, özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları, hipostenik dispepsiler, safra pigmentlerinden stazları, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları, taşları şişmanlık, diabet, gut; banyo kürleri dolaşım sistemine ait hastalıklar, kalp, beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlar, damar sertliği, tansiyon değişimi, bronşiyal astım vakaları, osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlar, akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.

Kırmızı Su ve Termal Çamur
Yılın her mevsiminde ana kaynağından 58 derece çıkan Karahayıt’ın kendine has kırmızı renkli şifalı termal suyu ve termal çamuru, Ege Üniversitesi hidroklimatoloji enstitüsünün vermiş olduğu rapora göre içerdiği zengin mineralleri ile eşsiz bir sağlık kaynağıdır. Karahayıt’ta bulunan turistik tesislerde Kırmızı Su ve Termal Çamur sayesinde pek çok hastalık ve sağlık probleminize şifa bulabilirsiniz.

Banyo Uygulamaları
Ortopedik ve nörolojik sekellerin rehabilitasyonunda tamamlayıcı tedavisinde, Romatizmal hastalıklar, Siyatik, bel-boyun fıtığı, kireçlenme, Dolaşım sistemi hastalıkları ve sedasyon özelliği, Nörolojik rehabilitasyon gerektiren hastalıklar, Ameliyat sonrası tutukluk ve sertliklerin giderilmesi, Kadın hastalıkları, Stres ve strese bağlı tüm hastalıkların rehabilitasyonu, Uykusuzluk ve yorgunluklar, Saç, tırnak ve derideki hücrelerin canlanması, Cilt ve deri hastalıkları, Kırıkların alçılarının alınmasını mütaakip gelişen kontraktürlerin giderilmesi, Adele spazmlarının giderilmesi, Gut hastalığı, Nevralji, nevrit, Artrozlar, Kolit hastalıklarının tedavisi.

İçme suyu uygulamaları
Üst gastrointestinal sistemin fonksiyonel bozukluklarında, Mide ve yemek borusu rahatsızlıklarında, Kemik erimesinde, ürolithiasisde ve kalsiyum ihtiyacının tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.