İşsizler, İstihdam Fuarına İlgi Göstermedi

Denizli’de işverenlerle iş arayanları biraraya getirerek, klasik iş ve işçi bulma hizmetlerinin ötesinde yerel ekonomi ve istihdam ortamını hareketlendirmek amacıyla düzenlenen 1. Denizli İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DENİF 2011) açıldı. İş arayanların fuara fazla ilgi göstermemesi dikkat çekti.

Ana teması “Denizli’de iş var, iş sizsiniz, siz neredesiniz?” olan fuarın açılış töreni, Pamukkale Üniversitesi (Paü) Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Törene Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ünal, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Paü Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, İş-Kur İl Müdürü Mevlüt Akman, Türkiye Personel Yönetimi Derneği (PERYÖN) Ege Şube Başkanı Barbaros Kon, işadamları sanayiciler, davetliler ve öğrenciler katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından sanayi kuruluşları ve kamu kurumlarının stantları gezildi. Stantlara, iş arayan kişilerden ziyade öğrencilerin ilgi gösterdiği görüldü.

İşverenle iş arayanı biraraya getirmeyi hedefleyen etkinliklerin her yıl Paü çatısı altında yapıldığını ancak bu kadar kapsamlı ve geniş katılımlı fuarın evsahibi olmaktan da mutluluk duyduklarını belirten Rektör Bağcı, “İşçi arayan firmalarımızdan 55’i burada stant açtı. Her stantta da firmaların insan kaynaklarında görevli bir yetkili bulunuyor. İş arayan, buraya gelerek firmanın en yetkilisiyle yüzyüze görüşüp kendini tanıtabiliyor, beklentilerini birinci ağızdan öğreniyor.” dedi.

İstihdam konusunda Türkiye genelinde bir çelişki yaşandığını belirten Vali Demir ise, “Bir tarafta kapı kapı iş arayan insanlar var. ‘Ne iş yaparsın?’ diye sorulduğunda, ‘Her işi yaparım’. diyor. Bunun anlamı, hiçbir vasfı olmamasıdır. Diğer tarafta işyerleri ise kalifiye eleman arıyor. Denizli, yüzbinlerce istihdam sağlayan, Türkiye’nin göz bebeği illerden birisidir. Bir özelliği de sürekli teknolojinin yenilenmesi, yeni sektörlere giriliyor olmasıdır. Yetişmiş elemanlar, iş ihtiyacını karşılayamıyor. İstihdama yönelik çalışmalar, kurslar, eğitimler sürekli olmalı. Hükümetimiz de son yıllarda istidama yönelik eğitim programları açıyor. Bu yüzdendir ki istihdam rakamları her ay artıyor.” şeklinde konuştu.

22 Ekim’e kadar devam edecek DENİF 2011’de paneller ve sunumlar yapılacak, ebru ve toprak sanatı örnekleri sergilenecek.