Her Odası Bir Şaire Adanmış Şiir Otel Açıldı

Şiir Otel

Denizli’de, şiir tutkunu bir iş adamı tarafından yaptırılan ve her odası Türk şiirinin ünlü bir ismine adanan “Şiir Otel”in açılışı, şair Ataol Behramoğlu tarafından yapıldı.

Denizli’de iş adamı Esat Bozbıyık tarafından yaptırılan “Şiir Otel”in açılışına, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkan Yardımcısı Aytaç Turgut ve şair Ataol Behramoğlu ile davetliler katıldı. Otelin sahibi Esat Bozbıyık, açılışta gazetecilere yaptığı açıklamada, kardeşi Mehmet Bozbıyık ile kişiliği olan, yaşayan, ruhu olan bir otel yapma kararı aldıklarını ve şiire olan tutkusu nedeniyle otellerini “şiir” konseptinde dizayn ettiklerini belirtti.

“Şiir” adını verdikleri otelin her bir odasını da bir şaire adadıklarını dile getiren Bozbıyık, otel hakkında şu bilgileri verdi; “Çağın gürültüsünden, stresinden uzak farklı bir dünya yaratmaktı amacımız. 72 şairimizin 250 şiiriyle, tablolarıyla, büstleriyle, rölyefleriyle donattık otelimizi. Odalarımızın kimisine ‘Nazım Odası’ dedik; dağ manzaralı yatılı mekanıyla ile kimisine ‘Mehmet Akif Ersoy Odası’ dedik; göl manzaralı o küçük dünyada huzurlu uyunsun diye. Bir de yar aşkıyla gelenleri düşündük, cibindirikli yatağı olan, yatağınıza uzanıp gökyüzünü seyre dalmanız için tavanda penceresi ve duvarlarında Ataol Behramoğlu olan.”

Bozbıyık, otelin duvarlarının ressam Mehmet Selçuk tarafından 2,5 yıllık bir süreçte şairler ve şiirlerini konu edinen tablolarla donatıldığını kaydederek, “Otelimizde kırmızı renkli koltuklarda kulaklığınızı takarak ünlü şairlerimizin şiirlerini kendi seslerinden dinleyebilirsiniz. Ayrıca kendi şiirlerinizi veya beğeni duyduğunuz şiirleri yazarak şiir ağacına asabilirsiniz. Şiir SPA’da sadece bedeninizi değil ruhunuzu da dinlendirebilecek çok özel bir atmosfer oluşturduk” dedi.