Gümüşsu Şelalesi

Gümüşsu Şelalesi

Çivril’in Doğu kesiminde, Çivril – Dinar yolu üzerinde ilçeye 30 Km. mesafedeki kasabaya buradaki suyun iyi niteliği nedeni ile Gümüşsu adı verilmiştir. Gümüşsu Şelalesi veya Homa Şelalesi kasabanın Çağlayan mahallesinde bulunmaktadır.

Gümüşsu Şelalesi, Pınarbaşı kaynağından çıkan suların 150 metre aktıktan sonra iki eğim kırıklığından düşüş yapması ile oluşmuştur. Yaklaşık 30 metre yükseklikten şut yapan bir şelale bulunmaktadır. Suyu çok soğuk ve tatlıdır. Şelaleyi besleyen Pınarbaşı kaynağı, 1020 metre yükseltiye sahip olup, ortalama debisi 85 l/s’dir. Debi miktarı 70-93 l/s arasında değişmektedir. İlkbahar sonu yaz başı, debinin maksimum olduğu sezondur. Sonbaharda debi düşmektedir. Kaynak suları, kasabanın içme suyu ihtiyacının bir kısmının karşılanmasında ve Akçay’ın oluşturduğu birikinti yelpazesi üzerindeki tarım alanlarının sulanmasında kullanılmaktadır.

Gümüşsu Kasabasına 10 Km. uzağında bulunan Düzbey Köyünde II. Haçlı seferinin savaş alanı Miryakefalon adındaki tarihi alanı vardır.  Şelale çevresinde Gümüşsu Belediyesi tarafından kavak, çonar ve söğüt gibi bitkilerle kaplı alan içinde yapılmış piknik masaları, barbeküler, mescit ve çocuk oyun parkı bulunmaktadır.