Gladyatörler Kenti Laodikya

Laodikya’da gladyatörlerin kanlı dövüşler yaptıkları arena ve gladyatör okulunun da gün ışığına çıkarılması için kazı çalışmalarına başlanacağı belirtildi. Denizli’nin Eskihisar Mahallesi yakınındaki antik kent Laodikya’da gladyatörlerin kanlı dövüşler yaptıkları arena ve gladyatör okulunun da gün ışığına çıkarılması için kazı çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan buluntuların, kentin ekonomik zenginliğinin yanı sıra spor ve dövüş Oyunlarının da merkezi olduğunu gösterdiğini söyledi. Kazı çalışmaları sırasında gladyatör okulunun da izlerine rastladıklarını belirten Prof. Dr. Celal Şimşek, şöyle konuştu;

“Laodikya’da yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan arena ve gladyatör okulunun buluntuları kentin ekonomik zenginliğinin yanı sıra spora ve dövüş Oyunlarının da merkezi olduğunu gösterdi. Kalimarfus isimli bir ünlü gladyatör bu okulda eğitim görmüş, arenada büyük başarılar kazanmış. Kalimarfus ile ilgili bulunan figür İzmir Müzesi’nde sergileniyor. Gladyatör kahramanlıklarının anlatıldığı yazıtlar bulduk”