Denizli Yemekleri

Gındıra Çorbası

Gındıra Çorbası

Ayıklanan ve temizlenen gındıra önce sıcak suda haşlanarak kabuğundan ayrılır. Haşlama suyuna yağda kavrulmuş soğan ilave edilir. Ayrıca erik, ekşi ve tuz katılıp 10 dakika kadar daha kaynatılarak yenir. Gındıra çorbası, genellikle Çameli yöresinde yapılmakta olup lezzetli ve bol C vitaminlidir. Gındıra ayrıca bulgur ve pirinç pilavlarına da karıştırılarak yapılabilir.

Çaput Aşı

Toplanan taze bağ yaprakları küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra üzerine yağ ilave ederek haşlanır. Sonra pirinç ve et ile pişirilir. Üzerine yoğurt dökülerek servis yapılır.

Alaçora

Haşlanmış kuru fasulyenin üzerine tereyağı ve bulgur ilave edilip, tuz, biber ve su konulduktan sonra suyu çekilinceye kadar pişirilir.

Darı Ekmeği

Mısır unu yeteri kadar tuz, su ilave edilerek yoğurulduktan sonra sac üzerinde pişirilir. Sıcak iken tereyağı sürülüp, üstüne peynir konularak yenir. Soğuk sütün içine soğuk darı ekmeği doğranarak da yenilebilir.

Sıyırma

Ayşe kadın fasulyenin tazeleri toplanarak yıkanır, temizlenir ve toprak tencereye konur. Üstüne biraz patates eklenerek yeterince su konur. Taze birkaç kabak yaprağı örtülerek, üzerine ağırlık yapması için bir taş konur. Pişirinceye kadar ateşte tutulur. Pişince ateşten alınır ve suyu süzülür. Bir tepsi üzerine ters çevrilerek dökülür. Patatesler üzerinden alınıp, tuzu ekilir. Soğan ve közlenmiş biberle birlikte yenir.