Denizli İzmir Tren Seferleri 9 Haziran’da Başlıyor

3 Mart 2008 tarihinden bu yana yenileme çalışmaları süren Denizli İzmir demiryolu hattında tren seferleri 9 Haziran’da başlayacak.

Aydın’ın Nazilli ilçesi ile Denizli’nin Goncalı Mahallesi arasındaki 77 kilometrelik demiryolunun yenileme çalışmaları bugün tamamlandı. Goncalı – Denizli arasındaki 10 kilometrelik demiryolunu yenileme çalışmaları ise sürüyor. 9 Haziran tarihine kadar bitirilmesi hedeflenen yenileme çalışmalarından sonra 9 Haziran 2011 tarihi itibariyle Denizli İzmir tren seferleri başlayacak. Daha önce 6. 5 saat süren Denizli İzmir arası yenilenen demiryolu ve yeni trenlerle 4 saate inecek.

Buharkent şehir merkezindeki tren garında yenileme çalışmalarını inceleyen Vali Erkmen ve beraberindeki heyete, TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş tarafından bilgi verildi. Vali Erkmen ve beraberindeki heyet, her bir vagonu 5 milyon dolara mal olan yeni trenle Denizli’ye hareket etti. Vagonlarda da incelemelerde bulunan Vali Erkmen ve beraberindeki heyete Bölge Müdürü Eriş tarafından vagonların özellikleri anlatıldı. Klimalı vagonlar 137 kişi kapasiteli.

Belediye Başkanı Osman Zolan, en mutlu günlerden birisini yaşadıklarını, Denizli-İzmir tren seferlerinin yeniden başlıyor olmasının mutluluk verici olduğunu ifade etti. Zolan, “Yaklaşık üç yıllık bir bekleme süresi yaşadık. Gördüğümüz konfor ve rahatlık da bu beklemeye değdiğini gösteriyor. Denizli-İzmir artık daha rahat kavuşacak. Bu Denizli için çok önemli bir gelişme. ” dedi. Vali Erkmen de 2008 yılından bu yana yapılamayan seferlerin yenilenen demiryolunda daha konforlu trenlerle tekrar başlayacak olmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.