Denizli Ekonomisi

 

Denizli Ekonomisi

Denizli ekonomisi ekonomisi tarıma dayalıdır. Son 15 yıldır sanayi sektöründe önemli gelişmeler olmuştur. Faal nüfusun % 70’i tarım, balıkçılık ve ormancılıkla uğraşır. Gayri safi hasılanın % 40’ı tarım, % 15’i sanayiden sağlanır.

Denizli toprakları tarıma çok elverişlidir. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, mısır, nohut, tütün, haşhaş, üzüm ve pancardır. Üzümden sonra, kavun, karpuz, elma, armut, vişne, kiraz, şeftali, badem ve nar bol miktarda yetişir. Antepfıstığı üretimi gün geçtikçe artmaktadır. 70.000 zeytin ağacından ortalama 750 ton zeytin elde edilir.

Tekstil sanayi, yüksek istihdam hacmi ve zamanda yarattığı katma değer büyüklüğü bakımından Denizli’nin önde gelen sanayi sektörü durumundadır. Teknolojik bakımdan zamanla gelişme gösteren dokuma sanayii sektöründe iptidai dokuma tezgahlarının yerine modern tezgahların almasıyla beraber, ev ve atölye tipi üretimden fabrika türü üretime geçilmiş, böylece dokuma sanayinde tesis sayısı hızla artmıştır. Günümüzde, özellikle son yıllarda konfeksiyon ihracatının teşvik edilmesiyle birlikte, Denizli dokuma sanayi konfeksiyon üretimine de yönelmiş, bir taraftan yalnızca konfeksiyon üretimi için yeni fabrikalar kurulurken, bunların yanısıra iplik ve dokuma fabrikaları da yenileme yatırımlarına hız vermişlerdir.

Başlıca büyük sanayi işletmeleri ise Sarayköy Pamuklu Sanayi, Akseller Pamuklu Mensucat, Denizli Basma ve Boyama Sanayi, Acıpayam Selüloz Fabrikası, Akkent Meyve Suyu Fabrikası, Gimek-Acıpayam Yem Fabrikası, Timgas Tavas Un Fabrikası, Uygar Motor, Kocabaş Motor Parçaları Dökümü, Emek Elektronik Sanayi ve Ticaret, Emsan ( emaye tencere, tabak, demlik, çelik tencere, teflon üretir ), Has Akümülatör, Buzsan buzdolabı sanayiidir. Bu fabrikaların dışında ayrıca Ayakkabı, Ergür kablo, somun, civata, tuğla, plastik, sunta, mukavva, oksijen gazı, cam ürünleri, pamuk ipliği, yem, kuruyemiş, un, kireç, motor parçaları, dericilik, mobilya ve mermer levha üreten sanayi şirket ve tesisleri vardır. Denizli’nin yakın bir gelecekte bir sanayi merkezi haline gelmesi beklenmektedir.