Denizli Domatesi Korunacak

Denizli Domatesi

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, PEMBE DOMATES olarak da adlandırılan Denizli domatesinin korunması için organik üretim yapan çiftçilere ücretsiz tohum dağıtacaklarını söyledi.

Gemici gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgeye özgü ürünlerin korunması yönünde çalışma yürüttüklerini, bu kapsamda Acıpayamlı üretici Mevlüt Şahal’ın orijinal Denizli domatesinin tohumlarını odaya bağışladığını bildirdi. Tarlasında zirai ilaç kalıntısı bulunmayan, temiz toprakta organik olarak üretim yapan üreticiye domates tohumlarını ücretsiz vereceklerini ifade eden Gemici şunları söyledi.

“Denizli domatesi bir el büyüklüğünde dalgalı ve yaklaşık 200 gram ağırlığında pembe renkli bir domatestir. Kesildiğinde hoş domates kokusu ve hafif ekşiliği ile güzel bir damak tadı sunar. Dedelerimizin, ninelerimizin yıllarca yetiştirdiği bu domates türü ne yazık ki İsrail’den gelen genetiği oynanmış domatesin baskısı altında kaldı, yok olma sürecine girdi. Kendimize ait olan bu türün yok olmasına gönlümüz razı olmadı. Acıpayam ilçesinde doğal olarak bu domatesi yetiştiren üreticiyi bulduk. Tohumları bize o duyarlı çiftçimiz gönderdi. Bir kilogram domates tohumunun bir kilogram altın fiyatına eş olduğu bir dönemde biz üreticimize tohumu ücretsiz vereceğiz.”

Gemici, dünyada artık doğal üretime rağbet gösterildiğini belirterek, Aşırı gübre kullanılarak yetiştirilen ürünler ilgi çekmiyor. Denizli’nin kendi ürünü domatesine sahip çıkan üreticimiz çok iyi para kazanabilir dedi.

Kumkısık Kavunu ve Ayşekadın olarak bilinen Denizli Fasulyesi’nin korunması ve dikim alanlarının artırılması için de çalışacaklarını belirten Gemici, şehre has ürünlere sahip çıkmak için üyelerinden destek istedi.