Çamlık Parkı

 

Çamlık Parkı

Denizli il merkezine 3 km. mesafede, günübirlik gezilmeye uygun bir biçimde düzenlenmiş olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yerinin denizden yüksekliği 400 m. olup, 30 hektarlık bir kızılçam ormanı içindedir. Alanın 60 hektara çıkarılması çalışmalar sürmektedir. 1977 yılında düzenlenen alanda 150 kişilik kır gazinosu, büfe, 300 araç kapasiteli otopark, 3 çocuk oyun alanı, 16 çeşme, 4 wc, yağmur barınağı, ankesörlü telefon ve 3 km. uzunluğunda koşu parkuru bulunmaktadır.

Denizli Çamlık Ormaniçi Dinlenme Yerinin gezilmeye en uygun zaman Mayıs-Eylül dönemidir. Yıllık kapasitesi 200.000 kişi, günlük kapasitesi ise 2.000 kişidir. Dinlenme yerinin batı kesiminde yaklaşık 2 hektarlık bir alanda Arboretum çalışmaları başlatılmıştır. Sahanın bitki örtüsü kızılçam, yalancı akasya, piramidal ve dallı servi, akçaağaç gibi türlerdir. Pamukkale Üniversitesi Kampüsüne bitişik olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yerinin en önemli özelliklerinden birisi de gece pikniği olanağıdır.

Denizli Çamlık Alanın emniyet altında ve çok iyi aydınlatılmış olması nedeni ile geceleri de piknik yapılmaktadır. Girişin ücretli olduğu piknik yerinin Çamlık ve Kınıklı olmak üzere iki giriş kapısı vardır. Ulaşım için minibüs ve belediye otobüslerinden yararlanılmaktadır. Ayrıca halk çamlık – eski Tavas yolunu yürüyüş parkuru olarak kullanmaktadır. Park içinde Milli Park Yönetim Binası, 50 kişilik orman yangın söndürme grubu ve orman ana tamirhane müdürlüğü bulunmaktadır.