Çadır Kampı İçin Alternatif

Denizli-Muğla il sınırındaki Sandıras Dağı eteklerinde bulunan Anıt Karaçam Ormanı, Kartal Gölü, Karagöl ve Topuklu Yaylası ile Beyağaç’ın, tatilini doğa ile baş başa geçirmeyi tercih eden tatilciler için iyi bir alternatif olduğu bildirildi.

Denizli’ye bağlı Beyağaç ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Akçay, yaptığı açıklamada, Kartal Gölü, Anıt Karaçam Ormanı, Topuklu Yaylası ve Karagöl ile Beyağaç’ın “Saklı kalmış doğal güzellikler” olduğunu ifade etti.

Doğa yürüyüşü ve çadır kampı yapmak isteyenler için bölgenin son derece uygun olduğu anlatan Akçay, doğanın tahrip olacağı gerekçesiyle, bu bölgede yol açılmasına karşı çıkanlar olduğunu, bu çekinceler de dikkate alınarak, çözüm üretilebileceğini dile getirdi.

Akçay, “Yayla turizmi için bakir yerlerden olan bölgenin en önemli sorunu yol. Ulaşım sıkıntısı bölgeye gelmek isteyenlerin çekincelerinden. Doğanın tahrip edileceği endişesiyle yol açılmasına karşı çıkan ‘Böyle kalsın’ diyenler var. Doğayı tahrip etmeden ulaşım problemi çözülmeli” dedi.

Kartal Gölü, deniz seviyesinden 1903 metre yükseklikte bulunan, dağlardan inen kar ve yağmur sularıyla beslenen krater bir göl. Bir hektar alana yayılan göl, doğa yürüyüşü amacıyla bölgeye gelenlerin kamp için tercih ettiği yerlerden.

Ancak bu doğa harikası göl, geçmiş yıllarda “çift başlı altın Kartal heykeli” söylentilerine inananlar tarafından suyu boşaltılarak ve kazılarak birkaç kez tahrip edildi.

Kartal Gölü’nü çevreleyen 1300 hektarlık “Anıt Karaçam Ormanı” da bitki florası bakımından zenginliğiyle dikkati çeken bir bölge. 1995 yılında “Doğal Sit Alanı” ilan edilen bölgede, yaşları 850 ile 1300 arasında değişen Karaçam ağaçları var. Türkiye’nin en yaşlı Karaçam ağaçlarının yer aldığı anıt ormanda, yüksek ağaçların tepeleri yıldırımdan zarar gördüğünden zamanla kurumaktan kurtulamıyor.

Topuklu Yaylası ve Karagöl de ilçenin kamp yapılabilecek diğer alanları. Topuklu Yaylası’nda belediyece yaptırılan tesiste 12 bungalov, restoran, fırın, mescit, duş ve alabalık havuzları bulunuyor. Elektrik ihtiyacı ise güneş enerjisi panelleriyle sağlanıyor.