Buldan’dan Milano’ya Ev Tekstili İhracı

Dokumada tarihi merkezlerinden biri olan Denizli’nin Buldan ilçesinden, dünyanın önemli moda merkezlerinden İtalya’ya tasarım ağırlıklı ev tekstili ürünleri ihraç ediliyor. Buldan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Baştürkmen, yaptığı açıklamada, giyim ve dekorasyon konusunda moda unsurunun tercihleri belirlediğini, dokumasıyla, ev tekstili ürünleriyle tanınan Buldan’da da, üretimi bu durumu dikkate alarak gerçekleştirdiklerini anlattı.

Baştürkmen, dokumadaki maharetlerine, geçmişin tarihi desenlerini de ekleyerek yeni ürünler ortaya çıkardıklarını, tarihi motifli ürünlerin, İtalya başta olmak üzere Fransa, Amerika ve Avustralya’dan yoğun ilgi gördüğünü anlattı. Paris ve New York ile birlikte dünyanın 3 moda başkentinden biri sayılan İtalya’nın Milano kentine masa örtüsü, perde ve yastık yüzlerinden oluşan ev tekstili ürünleri gönderdiklerini belirten Baştürkmen, şunları kaydetti:

“Dokumadaki başarımızı, modaya taşıdık. İtalya’ya tasarım ağırlıklı ev tekstil ürünleri ihraç ediyoruz. İtalya, bizden diğer ülkelerden farklı motiflerle ev tekstili ürünleri ürettiğimiz için yeni ürün talebinde bulunuyor. Şu an İtalya’nın lüks dükkanlarında Buldanlı işletmecilerin Türk tasarımcılarıyla ortaya çıkardıkları ürünler satılıyor. Duomo’nun, görkemiyle modern yaşamın ünlü modacılarını bir araya getirdiği mekanında dahi Buldan’ın tarihi motifli dokumalarını bulabilirsiniz. ”

Baştürkmen, dünyanın önde gelen belli başlı tüm mağazalarını bünyesinde bulunduran, dünya sosyetesinin alışveriş için tercih ettiği Monte Napoleone Caddesi’ndeki ev tekstil ürünlerinde en çok rağbeti Buldan nevresimleri, yastık yüzleri, masa örtüleri ve yastık yüzlerinin gördüğünü anlattı. Halil Baştürkmen, şöyle devam etti: “Tekstilde Made in Turkey, artık Made in Italy kadar çok tutuluyor. Ev tekstilinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldik. Türkiye ev tekstili sektörünün uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımlarını ortaya çıkarmaya başladı. Bu ihracatçıya para olarak dönecektir. Ev teksilinde Avrupa ülkelerine yaptığımız ihracatı Çin ve Rusya gibi pazarlara da taşımak istiyoruz.”