Beyaz Cennet’in Ziyaretçi Sayısı Artıyor

Pamukkale Travertenleri

Beyaz Cennet olarak anılan Pamukkale’yi 10 ayda 1.554.000 turist ziyaret etti. Beyaz travertenleri, Roma ve Bizans döneminden kalma yapılarıyla Unesco’nun Dünya Mirası Listesindeki Pamukkale, ekim ayında 133.703 yabancı, 25.437 yerli olmak üzere 159.140 turisti ağırladı. Yabancı ziyaretçi sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre % 11,21, toplam ziyaretçi sayısı % 10,38 arttı.

Bu yılın 1 Ocak-31 Ekim tarihlerinde Pamukkale’yi 357.736 yerli, 1.196.282 yabancı ziyaretçi gezdi. Yerli turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre % 16,54, toplam ziyaretçi sayısında % 14,21 oranında artış kaydedildi. Pamukkale’ye geçen yılın ekim ayında 144.174, ocak-ekim döneminde ise 1.360.665 yerli ve yabancı turist gelmişti.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Şeref Karakan yaptığı açıklamada, Pamukkale’nin Türkiye’de turizm denilince ilk akla gelen yerlerden biri olduğunu, beldenin turizmden daha çok pay alması için uluslararası fuarlara katıldıklarını, tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade etti.

“Son dönemde turizm alanında yürütülen çalışmalar var. Daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz, tanıtım eksikliğimiz var. Bölgemizin güçlü bir şekilde tanıtımı için gerek yurt içinde gerek yurt dışında birçok fuara katılıyoruz. Pazartesi günü de Londra Dünya Turizm fuarında olacağız. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün, Güney Kore’nin Gyeongju kentinde yaptığı genel kurulda, Türkiye’nin tanıtım afişlerinden Pamukkale posterinin Avrupa bölgesi birincisi seçilmesi, bölge turizmine katkı sağlayacak. Bunun önemli ve başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyoruz.”

Denizli’nin Pamukkale’nin yanı sıra inanç turizmi bakımdan Laodikya’sı ve Termal turizm mekanları ile tarihi ve kültürel dokusuyla büyük bir turizm potansiyeli barındırdığını vurgulayan Karakan, “Kavşak noktada bulunan Denizli, 16 bin yatak kapasitesi ile turizm sektöründe ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bu kapasitesiyi artırmak için turizmciler olarak yeni yatırımlara devam ediyor, yeni Pazarlar bulmak için çalıyoruz” dedi. Bayram tatilinin kısa olmasından etkilenmediklerine işaret eden Karakan, “Bayramın son gününe kadar bölgedeki otellerin doluluk oranı % 90’ın üzerinde” diye konuştu.