Bekilli

Bekilli

Denizli ilçelerinden Bekilli, Osmanlılar döneminde önce Afyonkarahisar Sancağı’na bağlı bir köy iken daha sonrada İzmir ve Denizli iline bağlanmıştır. 1910 yılında bucak olarak Denizli ili Çal ilçesine bağlı kalmış, 1987 yılında çıkarılan 3392 sayılı kanun ile ilçe olmuş ve 09 ağustos 1988 tarihinde teşkilatlanmasını tamamlamıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında, İzmir’in işgalinden iki ay sonra, Bekilli de işgal edilmiş ve toplam 18 aylık bir işgalden sonra, 30 Ağustos 1922 günü bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bekilli ilçesinin toplam yüzölçümü 375 km2, rakımı ise 850 m.’dir. Denizli’ye 83 km. mesafede olan Bekilli’nin güneyinde Uşak ili, kuzeyinde Çal, doğusunda Çivril, güneydoğusunda Güney ilçesi bulunmaktadır. İlçe merkezi ve köylerin arazisi engebeli bir yapıya sahip olup, sulanmadığı için verim alınamamaktadır. Tarıma en elverişli arazi kesimi Çoğaşlı ve Yeşiloba köyleri civarında bulunan Medele Ovasıdır. 2015 yılı verilerine göre Bekilli nüfusu 7.164 dür.

İlçe merkezi, kasaba ve köylerinde çalışma hayatı genel olarak tarıma dayalıdır. İlçenin en önemli sanayi kuruluşları sirke, pekmez, şarap imalathaneleridir. Küçük çapta un değirmen leri ve demir doğrama atölyeleri ile tamir atölyelerinden oluşur.

İlçede mermer, asbest, manganez, grafit, talk, vermikolit, gayenityebarit madenlerine ait yataklar bulunmaktadır. Bunlardan Çoğaşlı, Deşdemir ve Köselli köyleri civarındaki bazı mermer ocakları işletilmektedir. 40 civarında kültür mantarı üreticisi vardır.