Bağbaşı Kent Ormanı

 

Bağbaşı Kent Ormanı

Merkez İlçe Bağbaşı Beldesi’nde bulunan Denizli Bağbaşı Kent Ormanı, 1984 yılında 129 hektarlık alanda Kızılçam, Fıstık çamı, Sedir, Mavi ve Kara Servi ile ağaçlandırılmış saha ile doğal ormandan oluşmaktadır. Toplam alan 625 hektardır, Kent ormanının rakımı 500 m. den başlayarak 1400 m. ye kadar çıkmaktadır. Bu alanda çok yoğun yol ağı vardır. 2 km. uzunluğunda 2 adet yürüyüş patikası yapılmıştır.

Denizli Bağbaşı Kent Ormanı içinde tarihi manastır çeşmesi vardır. Çınarları Denizli halkı tarafından bilinen göz taşı mevkii bu alan içinde bulunmaktadır. Ayrıca voleybol sahası, çocuk oyun alanları, dinlenme yerleri, kamelyalar da bulunmaktadır. Doğal orman ile suni orman iç içe olup yerleşim yeri ile arasında sadece yangın emniyet yolu bulunmaktadır. Şehir merkezine mesafesi 2 km. dir.

Bağbaşı Kent Ormanı yaban hayatı olarak keklik, tavşan, tilki, çakal, üveyik, ötücü kuşlar, tahtalı güvercin, gökçe güvercin, ağaçkakan, saksağan, kumru, karga ve kuzgun vardır. Geyik üretme sahasında doğaya bırakılan geyikler de zaman zaman bu alanda gezinmektedir. Asli ağaç türlerinden çınar ve doğal ceviz ağaçları da mevcuttur. Sandal, ahlat, akçakesme, yabani zeytin, sistus, ladin ve kekik türlerinin yanında kuzey batı olmasından dolayı çok çeşitli bitki örtüsü mevcuttur.