Atıktan Sanata Heykeli Tamamlandı

Denizli’de bir araya gelen 12 ülkeden 60 Üniversite öğrencisi, yaklaşık 40.000 atık pet şişe kullanarak Unesco Dünya Mirası Listesindeki Pamukkale travertenleri ve Hierapolis’in maketini yaptı.

Avrupa Gençlik Derneği tarafından geliştirilen, Pamukkale Üniversitesi ve Genç TEMA Topluluğu Paü Kültür ve Sanat Topluluğu’nun gerçekleştirdiği Atıktan Sanata “From Waste To Art” projesi kapsamında dünyanın en büyük geri dönüşüm heykelini yapmak için Pamukkale Üniversitesi’nde bir araya gelen farklı kültürlerden öğrenciler, iki haftalık çalışmanın sonunda Pamukkale traverteni, Roma ve Frontinus kapıları ile sütunlardan oluşan eseri tamamladılar.

Yürütücülüğünü Paü Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Feryal Beykal Orhun’un yaptığı projede, 12 ülkeden 60 Üniversite öğrencisi, bir kamp havası içerisinde atık plastik su şişelerini kullanarak Unesco Dünya Mirası listesindeki Pamukkale Travertenleri ile Hierapolis antik kentinin bazı bölümlerini yaptı.

Toplam 40.000 civarında pet şişenin kullanıldığı heykel çalışmasında eni 13 m. boyu 3 m. den oluşan traverten, 3’er metre sütunlar ile Roma ve Frontinus kapıları yapıldı. Heykel çalışmalarında gerçek ölçülere göre çalışıldığını belirten proje yürütücüsü Dr. Feryal Beykal Orhun, dünyanın en büyük geri dönüşüm heykeli olan eserin sergilenmesi için şimdiden birçok teklif aldıklarını söyledi. Geri dönüşüm projesiyle sanat eseri yaratan, 15 gün boyunca birarada yaşayarak, değişik kültürleri tanıma ve dil pratiği yapma imkanı da bulan öğrenciler, heykel atölyesinde pasta kestiler ve dans ederek projeyi tamamlamanın coşkusunu yaşadılar.