Akköy

Akköy

1877-1885 yıllarında Osmanlı – Rus savaşı zamanında Kafkasya’dan bir grup Dağıstanlı Türk göç ederek ilçenin batı kısmında bulunan bölgeye (Günümüzdeki adıyla Oğuz Mahallesi) yerleşmiştir. Zamanın Padişahı Sultan Abdülaziz’in adından esinlenerek Aziziye Mahallesi denilmiştir. Daha sonra Sultan II. Abdülhamit zamanında göç eden bir grup Kafkas göçmeni, ilçenin doğu kısmına yerleşmiş ve Sultaniye Mahallesini oluşturmuşlardır. İlçe 1930-1935 yıllarına kadar iki mahalle olarak gelişimini sürdürmüştür. Daha sonra iki mahalle birleşerek Akköy adını almıştır.

1971 yılına kadar köy olan Akköy, 01.06.1971 tarihinde kasaba olmuş ve belediye fiilen göreve başlamıştır. Akköy 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ilçe statüsü kazanmıştır. Denizli’ye 23 km. mesafede olan Akköy’ün kuzeyinde Buldan ve güneydoğusunda Çal, batısında Sarayköy, güneyinde Denizli bulunmaktadır.

Akköy ilçesinin ismi 12 Kasım 2012’de TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile Pamukkale olarak değiştirilmiştir. 2015 verilerine göre Pamukkale nüfusu 280.341 dir.

İlçenin turistik bölge olması nedeniyle, geleceğe dönük yatırımlar yapılmaktadır. Kaymakamlık ve belediyenin girişimleriyle ev halıcılığı ve ev pansiyonculuğunu geliştirme faaliyetleri sürdürülmektedir. Ayrıca ilçe halkı tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaktadır. İlçenin iklim özelliğine göre pamuk, buğday, zeytin ve pancar yetiştirilmekte, besicilik de son yıllarda gelişme göstermiştir