Afrodit Heykelinin Baş Kısmı Bulundu

Laodikya Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit heykelinin baş kısmı bulundu. Heykel başının, dönemine ait ender rastlanan bir işçiliğe sahip olduğu ve Anadolu’da normal boyutlarda ele geçen tek örnek olduğu belirtildi.

Denizli Belediyesi’ne 2008 yılında devredilmesinin ardından kazı ve restorasyon çalışmalarının kesintisiz sürdürüldüğü Laodikya Antik Kenti’nde aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit (Aphrodite) heykelinin baş kısmı ortaya çıkarıldı. Prof. Dr. Celal Şimşek tarafından yürütülen kazı çalışmalarında bulunan Afrodit heykel başının Anadolu’da normal boyutlarda ele geçen tek örnek olduğu bildirildi.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, eserin son derece önemli olduğunu dile getirdi. Heykel başının yapım dönemi itibariyle dünyada bulunan 25 benzer Afrodit heykelinin bir benzeri olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Eseri Stadyum Caddesi’nde bulduk. Cadde stadyuma kadar iki yanı heykeller ile süslü bir cadde. Bulduğumuz bu eser aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’e ait. M.Ö. 3.yüzyılın ortalarında yapılan ve Bitinia Kralı Nikomedes tarafından başkent Nikomedia (Bursa) için ünlü yontucu (heykeltıraş) Daidolses’e yaptırılmıştır. Heykel’in çömelmiş ve yıkanan bir Afrodit heykeli olduğunu düşünüyoruz. Roma döneminde yapılmış bu tür heykellerden bilinen 25 tane var. Bulunan bu eserde dönem itibariyle o eserlerden biri. Bulduğumuz Afrodit heykel başı Anadolu’da normal boyutlarda ele geçen tek örnek olma özelliğini taşıyor. İşçiliği mükemmel olan bu eserin gövde kısmını da bulmayı umut ediyoruz” dedi.