27. Denizli Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali Sona Erdi

Denizli Belediyesi’nin düzenlediği 27. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, gala programıyla sona erdi. Binlerce tiyatrosever, bir hafta boyunca doya doya Oyun seyretme imkanı buldu. Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği festivale beşi KKTC, Makedonya, Bulgaristan, Azerbaycan ve Rusya’dan olmak üzere 19 tiyatro grubu katıldı. Belediye Sanat Merkezi’ndeki gala programını, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin ve Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar da seyretti. Galada Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu Oyuncuları, “Tiyatro Yeniden” adlı Oyunu sahneledi.

Festivalin en renkli Oyunu, AC Sahne Sanatları Oyuncularının sahneye uyarladığı “Orada Kimse Var mı?” oldu. Danışmanlığını Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’nın yaptığı ve 17 Ağustos Marmara depreminde yaşananların anlatıldığı Oyun, büyük beğeni topladı. Rol alanların büyük bölümünün söz konusu depremi yaşamış olması da Oyuna ayrı bir önem kattı. Müteahhit rolünü oynayan Cenap Küçüksu, Marmara depreminde oğlunu kaybettiğini söyledi. Proje yönetmeni Müşerref Kahvecioğlu ise ablasını ve eniştesini kaybettiğini, onların 11 yaşındaki oğlunu kendisi büyütüp 23 yaşına getirdiğini anlattı. Oyunun yazarı ve yönetmeni Harun Acar da depremde yıkılan evinin enkazından kurtarılmıştı.

Oyunun ardından , Rusya ve Makedonya grupları da gösteri sundu. Daha sonra Vali Yardımcısı Ertekin ve Başkan Yardımcısı Çınar, Oyunculara plaket takdim etti. Çınar, festivalin kültürleri birleştirmesi kadar Denizli’nin tanıtımına da büyük katkı sağladığını belirtirken Ertekin, Denizli’nin sanayi ve turizm alanındaki başarısını kültürde de gösterdiğini vurguladı.