17. Kaledavaz Yağlı Güreşleri ve Biber Festivali

Denizli’nin Kale ilçesinde düzenlenen geleneksel 17. Kaledavaz Yağlı Güreşleri ve Biber Festivali Hükümet Binası önünde yapılan törenle başladı.

Kale Hükümet binası önünde düzenlenen törende konuşan Kaymakam Serap Özmen, Kale biberinin Türkiye’de patent almış üç biberden biri olduğunu, biberin üretiminde ciddi artış yaşandığını söyledi. Kale biberinin bilinçli bir şekilde yetiştirilmesi için İŞ-KUR ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikte kurs açmaya karar verdiklerini ifade eden Özmen, kursun kısa süre içerisinde açılacağını belirtti.

Belediye Başkanı İsmail Yarımca ise son günlerde Türkiye’de artan terör olaylarından dolayı festivalin eğlence programlarını iptal ettiklerini, üreticilere kolaylık sağlamak için sebze ve meyve kurutma işleme ve paketleme gibi tesislerin kurulması için belediye tarafından gerekli çalışmaların başladığını ifade etti. Kale biberinin ilçe ekonomisine katkısının artarak devam edeceğini kaydeden Yarımca, yarınki yağlı güreşlerin ardından festivalin sona ereceğini sözlerine ekledi.

Festival kapsamında düzenlenen biber yarışmasında 35 üretici arasından Ramazan Akça birinci, Yüksel Sanayir ikinci, Önder Müşol ise üçüncü oldu. Biber yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.