11. Uluslararası Halk Dansları Festivali

Denizli Belediyesinin 11’incisini düzenlediği Uluslararası Halk Dansları Festivali, Valilik önünden Denizli Belediyesi’ne kadar yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.

Kortej öncesinde Azerbaycan, Hırvatistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kore, Litvanya, Makedonya, Meksika, Polonya, Sırbistan, Ukrayna, Yunanistan ve Denizli Belediyesi PAHOY Halk Dansları Topluluğu temsilcileri Vali Yavuz Erkmen’i ziyaret etti. Vali Yavuz Erkmen, valilik toplantı salonundaki kabulde yaptığı konuşmada, her yıl olduğu gibi bu yıl da dost ve kardeş ülkelerin halk dansları topluluklarını Denizli’de görmekten ve ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Erkmen, konuşmasında şunları kaydetti; “Müzik ve halk dansları değişik ülkelerin insanlarının birbirlerini tanımalarında ve birbirleriyle kaynaşmalarında çok önemli bir faktör. Sizler de ilimizde kaldığınız sürece hem bizim kültürümüzü tanıma fırsatı hem de ilimizin doğal, tarihi ve turistik güzelliklerini görme imkanı bulacaksınız. Her yıl düzenlenen bu etkinlikte Denizli halkı, gösterileri ilgi ve beğeniyle izliyorlar. İnanıyorum ki bu yılki festival de öncekiler gibi çok canlı ve güzel geçecek. Sizlerin de ülkenize dönüşünüzde buradaki güzellikleri ülkenize aktaracağınıza inanıyorum.”

Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, festival hakkında Vali Erkmen’e bilgi vererek, dört gün boyunca Denizli halkının, çeşitli ülkelerden gelen halk dansları ekiplerinin gösterilerini izleme ve o ülkelerin kültürlerini tanıma fırsatı bulacaklarını ifade etti.

Valilikteki kabulün ardından Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra festivale katılan 12 ülke temsilcilerinden oluşan 400 kişilik grup, Valilik önünden Delikliçınar Meydanı’ndaki Denizli Belediyesi’ne kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Festivale katılan ülke temsilcilerine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.