1. Uluslararası Heykel Kolonisi Etkinliği

Denizli’de, yerli ve yabancı heykeltıraşların katılımıyla düzenlenen “1. Uluslararası Heykel Kolonisi” etkinliği başladı.

Etkinlikte, Kömürcüoğlu Mermer’in organizatörü Nihat Kömürcüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Denizli ve çevresinin görkemli bir geçmişe sahip olduğunu, başta Hierapolis ve Laodikya olmak üzere antik kentlerdeki kazı çalışmalarına baştan beri katkı verdiklerini belirtti. Kömürcüoğlu, heykel sanatının gelişimine katkı sağlamak amacıyla, sadece traverten ve mermer kullanılarak yapılacak heykel çalışmalarından oluşacak “Heykel kolonisi” etkinliğini düzenlediklerini söyledi.

Denizli’deki mermer ve traverten rezervlerini dikkate alarak, açık hava heykel müzesi ve koleksiyonu açmayı planladıklarını belirten Kömürcüoğlu, ayrıca genç heykeltıraşların usta sanatçılarla birlikte çalışarak bilgi ve deneyimlerini artırmasını hedeflediklerini anlattı.

Etkinliğe, ABD’den Edward Fleming ve John Massee ile Makedonya’dan Gazanfer Bayram ile 6 Türk heykeltıraşın katılacağını belirten Kömürcüoğlu, şunları kaydetti; “Üniversiteden mezun olup, kendine atölye açan ya da üniversitelerimizde çalışmalarını sürdüren sanatçıların, bir tür sanat ve sanatçı buluşması için mekan olmayı düşündük. Böylece hem gelecekte yapmayı planladığımız yeni koloni çalışmalarına farklı ülkelerden heykel sanatçılarının ilgisini sağlamak, hem de heykel sanatına ilgiyi ve dikkati çekmek istedik. Üçü yabancı, toplam dokuz heykeltıraşla başlatılan bu koloninin devamını getireceğiz.”

Kömürcüoğlu, 13 Temmuz’a kadar sürecek kolonide sanatçıların önceden belirledikleri çalışma taslakları ve planlamalarına uygun heykelleri yontacaklarını ardından da sergileyeceklerini bildirdi.