1. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan 1. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması ile Denizli’nin havlu ve bornozun yanında plaj ve ev giyiminde de “Dünya Yıldızı” olacağını söyledi.

Dal, yaptığı açıklamada, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu işbirliğiyle bu yıl ilkini düzenleyecekleri Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nda, temanın “Çağdaş Osmanlı Renk ve Stilleri” olarak belirlendiği kaydetti. Yarışma ile tekstil ve konfeksiyonda yeni renk, stiller bulmak, yeni modacılar ve yetenekli desinatörleri ortaya çıkarmayı amaçladıklarını belirten Dal, şunları söyledi: “Denizli’nin havlu ve bornozun yanında, plaj ve ev giyiminde de yıldız olmasını istiyoruz. Dernek yönetimi olarak bu konuyla ilgili yarışma yapmak istediğimizi federasyonumuza açtık. Onlar da bize destek verdi. Bu sektörle ilgili daha önceden geniş kapsamlı bir çalışma yapılmadı. Böyle kapsamlı çalışma sonrasında, önümüzdeki 5 yılda plaj ve ev giyiminde Denizli’den 100 milyon dolarlık ihracat yapabilir, 10 bin kişilik istihdam sağlayabiliriz. Çünkü bu sektörün önü çok açık. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan 1. ev ve plaj giyimi tasarım yarışmasıyla, Denizli havlu ve bornozun yanında plaj ve ev giyiminde de ‘dünya yıldızı’ olacak. ”

Dal, yarışmada, tasarımcılar tarafından hazırlanacak çizimlerin Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu bünyesindeki derneklerin üyesi modacı ve tasarımcılardan oluşacak seçkin bir jüri tarafından ön elemeye tabi tutulacağını ve sonrasında ilk 20’ye kalan tasarımların dikili ürünlerini teslim etmeleri için 1 Ekim gününe kadar süre verileceğini kaydederek, “Dikili 20 yeni tasarım içinden jürimiz ilk 10’a giren tasarımları belirleyecek. Bu tasarımlar 12 Ekim’de düzenlenecek final defilesinde podyumdan sergilenecek. Yarışmanın birincisine 4 bin, yarışmanın ikincisine 2 bin 500 ve yarışmanın üçüncüsüne bin 500 lira para ödülü verilecek. Yarışmada onlarca yeteneğe de mansiyon ödülü dağıtacağız” diye konuştu. İsa Dal, tüm özgün tasarımcıların en fazla 10 ürünle katılabilecekleri yarışmanın başvurularının 23 Mayıs’19 Ağustos günleri arasında DETGİS’e yapılabileceği bildirdi.